• PUITMAJA EELISED

    Puit ehitusmaterjalina on saavutamas üha suuremat populaarsust. Olulisteks märksõnadeks on energiasäästlikus, tervislik elukeskkond, lühike püstituse aeg ning hinna ja kvaliteedi suhe. Lisaks on puit tugev, vastupidav, elastne ja tulepüsiv materjal. 

    Puit on keskkonnasõbralik ja taastuv ehitusmaterjal. Puidust ehitatud hoone süsiniku jalajälg on kordades väiksem võrreldes alternatiivsete materjalidega. Puitehitise igas kuupmeetris puidus on ladestunud lisaks 900 kg CO2, mis on seotud konkreetse hoonega kogu elutsükli vältel. Pärast hoone lammutamist on see aga taaskasutatav näiteks puitlaastplaatide tootmises või süsinikneutraalse küttena säästes meid ümbritsevat keskkonda. Lisaks sellele on puit taastuv ehitusmaterjal. Ehitades puidust säästame me keskkonda enda ümber!

    Puitmaja on oma olemuselt soe, hubane ja vastupidav. Ökohehituse puitmajas on mugav ja mõnus elada. 

    Valides Ökoehituse puitmaja valid järgmised eelised:

    Kõik puitmaja ehituseks kasutatavad materjalid on pärit taastuvatest allikatest. Puidust kodud on sealsetele elanikele väga tervislikud, kuna puit ei tekita elektrostaatilisi laenguid ning palkseinad reguleerivad niiskust ja temperatuuri. On kindlaks tehtud, et soe ja naturaalset värvi puit mõjutab positiivselt inimese vaimset seisundit ning loob meeldivad tingimused lõõgastumiseks. Samuti loob puit „hingava” materjalina tervisliku ja hea elukeskkonna nii allergikutele kui ka väikestele lastele.

    Puit on vastupidav ehitusmaterjal. Hoonete ehitus ja montaaž ei avalda mõju ümbritsevale taimestikule ja loomastikule. Puitelamu ehitusprotsess on reostusvaba – ehitusprotsessis ei teki kahjulikke jäätmeid.

    Palkmaja hea sisekliima tagab loomulik niiskustasakaal. Palksein akumuleerib liigse niiskuse ja tagastab selle hiljem ning hoiab optimaalset toatemperatuuri. Palkmajad „hingavad“, mistõttu puudub otsene vajadus paigaldada täiendavaid ventilatsiooniseadmeid. Samas on palkseinu võimalik soojustada viisil, mis tagab kõrge energiatõhususe ja seejuures hea sisekliima. 

    Puidust seinad salvestavad soojust ja tasapisi kiirgavad seda kogu hoonesse vastavalt sisetemperatuurile. Palksein toimib sisekliima tasakaalustajana – palkmaja on naturaalselt soe talvel ja mõnusalt jahe soojadel suvekuudel. 

    Puit on ehitusmaterjalina hinnatud, kuna tegemist on looduses taastuva materjaliga. Eestis kasutatakse puitmajade tootmisel peaasjalikult kodumaist toorainet, seejuures on Eesti metsade juurdekasv suurem kui raiemaht. Üle 50% Eesti riigi pindalast on kaetud metsaga ning hoolsa metsamajandamisega luuakse eeldused puidu kui kvaliteetse ehitusmaterjali olemasoluks ka tulevastele põlvedele.  

    Puit on tugev, vastupidav, stabiilne ja samas kerge ehitusmaterjal. Puit on kergesti töödeldav ja mugav kasutada. Puit on laialdaselt kasutatav maavärinapiirkondades, kuna tegemist on stabiilse ja elastse materjaliga. Kvaliteetselt tehasetingimustes toodetud ning spetsialistide poolt ehitatud ja korrapäraselt hooldatud puit- ja palkhooned kestavad põlvest põlve. Kui Eesti vanim puithoone on 370 aasta vanune kirik Ruhnu saarel, siis Norrast võime leida ka üle 700 aasta vanuseid puithooneid.

    Ökoehituses toodetud majad on hea hinna ja kvaliteedi suhtega. Tehases toimuv tootmisprotsess tagab kvaliteedi ja hilisema püstitusprotsessi kiiruse, mis võimaldab kokku hoida nii aega kui raha. Kvaliteetselt valmistatud majas ei teki hilisemas kasutuses soojuskadusid ja seeläbi tarbetut energiakulu. 

     

     Ela tervislikult Ökoehituse puitmajas!